Jste zde

Jaké přístupy (ne)jsou k biddingu vhodné

Efektivnímu nastavení biddingu je třeba věnovat jistý čas a energii, aby přinášel očekávané výsledky. Zjistěte, jaké jsou časté přístupy k nastavování ceny za proklik a jak korigovat dlouhodobě udržitelný bidding.

  1. Jak začít s biddingem na srovnávačích zboží
  2. Co je na Heurece třeba splnit, abych mohl biddovat
  3. Proč se vyplatí biddovat
  4. Seznamte se s častými typy biddingových strategií
  5. Lišáci doporučují

Jak začít s biddingem na srovnávačích zboží

Základem, který je však nejdůležitější podmínkou k inzerci v placeném (PPC) režimu a biddingu, je dobit kredit na srovnávači. Nepravidelné dobíjení může v inzerci způsobit problémy. Naštěstí na srovnávači můžete nastavit automatické dobíjení kreditu, čímž se vyvarujete jeho úplnému vyčerpání.

S automatickým dohledem nad kreditem na srovnávačích vám také pomůže nástroj z lišácké dílny – Bidding Fox Credit.

Pokud inzerujete na Heurece ve Free režimu, dobitím kreditu se automaticky přepnete do toho placeného. A přestože na Zboží.cz již po dobití kreditu můžete začít s nastavováním cen za proklik, na Heurece to není tak jednoduché.

Co je na Heurece třeba splnit, abych mohl biddovat

Kromě dobití kreditu je nezbytné získat certifikát Ověřeno zákazníky, který existuje ve dvou variantách – modrý a zlatý. Zjistěte, jaký je v nich rozdíl.

Označení e-shopu certifikátem Ověřeno zákazníky na Heurece.
Označení e-shopu certifikátem Ověřeno zákazníky na Heurece.
O tom, ako začať s biddingom a aké faktory ovplyvňujú vašu pozíciu sa dočítate aj v článku na našom blogu.O tom, jak začít s biddingem a jaké faktory ovlivňují vaši pozici. se dočtete také v článku na našem blogu.

Proč se vyplatí biddovat

Před tím, než se zákazník rozhodne nakoupit, prochází několika nákupními fázemi. Popisuje to například známý model STDC (See Think Do Care).

Srovnávače zboží patří do fáze DO, čili jsou ve většině případů navštěvované potenciálními zákazníky, kteří už vědí, co chtějí koupit. Pouze se zatím nerozhodli, u koho, a tak si přišli porovnat podmínky a ceny na porovnávač. Z toho vyplývá, že pokud bude vaše nabídka na produktové kartě dostatečně viditelná, za přijatelnou cenu, s krátkou dodací dobou a případně s dárkem k nákupu, pravděpodobnost nákupu je poměrně vysoká.

Čtyři doporučené nabídky vs. osmdesát nabídek podle ceny.
Čtyři doporučené nabídky vs. osmdesát nabídek podle ceny.

Seznamte se s častými typy biddingových strategií

Promyšleným biddingem mohou vzrůst náklady na inzerci, současně (a častokrát mnohonásobně) i obrat a zisk. Úspěch či neúspěch se však odvíjí i od biddingové strategie, kterou e-shop zvolí. Jaké jsou ty nejčastější?

Pozvolná strategie

Je absolutním základem, kdy uživatel bidduje těsně nad minimální hodnotou CPC dané kategorie produktů. Strategie může posloužit začátečníkům pro seznámení se s biddingem. Zjistíte například to, kde stačí minimálně zvýšit cenu prokliku na prosazení se mezi zbožím doporučené nabídky, a kde ne. To vám určitě pomůže při nastavování a úpravě strategií v budoucnosti.

U části sortimentu může stačit biddovat těsně nad minimem kategorie, jinde však už tento přístup fungovat nemusí a produkty se tak nedostanou mezi doporučené nabídky. Záleží na prodávaném sortimentu nebo konkurenčním prostředí. Pokud nabízíte specifický sortiment při nízkém počtu konkurentů, případně konkurenti nebiddují vůbec, strategie může být úspěšná.

Agresivní strategie

Podobný typ strategie využívají e-shopy, které chtějí za každou cenu cílit na první pozice biddingového boxu. Jde o velmi nákladný přístup, který může fungovat za předpokladu, že soupeříte s malým množstvím konkurentů. Pokud se však na jedné produktové kartě setká více takových inzerentů, cena za proklik, a tedy i celkové náklady mohou rapidně růst.

Sám e-shop musí vědět a mít vysledováno, že se mu podobný přístup vyplácí. Typickým příkladem jsou nákupy většího počtu kusů najednou. Pneumatiky se ve většině případech nakupují po dvou nebo čtyřech kusech a podobně. V opačném případě může tato strategie z dlouhodobého hlediska přivést obchod ke ztrátě.

Stejné CPC napříč celým sortimentem

Tento způsob nastavení biddingu může být částečně úspěšný za předpokladu, že má e-shop podobné všechny ceny a marže produktů. Pokud bude stejné CPC nastaveno pro silikonový obal na telefon za 100 Kč i pro notebook za 50 tisíc Kč, strategie bude neefektivní. Při nižším CPC nebude využit potenciál notebooku a při vysokém CPC bude silikonový obal pravděpodobně ztrátový.

Biddování celých kategorií

Podobně, jako u stejné výšky CPC napříč celým sortimentem, i u kategorií platí, že bidding bude úspěšný pouze za předpokladu, že v jedné kategorii jsou produkty se shodnými cenami a maržemi. Pokud jsou cenové rozdíly velké, nevyužijete potenciál biddingu na 100 %.

Příkladem může být fotoaparát za 70 tisíc Kč a paměťová karta za 200 Kč, obojí při výšce CPC například 15 Kč. Výška prokliku nebude fotoaparátu stačit, aby se dostal mezi doporučené nabídky, a paměťová karta bude mít po několika proklicích překročené PNO.

Biddingové strategie na celé kategorie sortimentu v aplikaci Bidding Fox.
Biddingové strategie na celé kategorie sortimentu v aplikaci Bidding Fox.

Bidding pouze TOP produktů

Biddování nejúspěšnějších produktů ze svého sortimentu může být také jedním z přístupů. Přístupy, jak přijít na TOP produkty, se mohou lišit.

  1. Například by mohlo jít o TOP produkty kategorií na Heurece. Za předpokladu, že se budou tyto nabídky i biddovat, pravděpodobnost proklikovosti je vysoká. Proto je třeba rozhodnout, zda je na produktech dostatečná marže a bidding se vyplatí, nebo ne.

  2. Možností je kontrola prodávaného sortimentu napříč všemi nebo vybranými zdroji v Google Analytics. A vybranými z toho důvodu, že pokud se něco aktuálně prodává na Heurece, může to být právě díky biddingu. Podle jiných zdrojů však lze objevit produkty, které by například měly být biddované, ale v této chvíli nejsou.

  3. Dalším přístupem jsou pak TOP produkty z pohledu e-shopu. Například na základě dobré marže, bonusů od dodavatele a podobně.

Bidding podle cenových hladin produktů

Dalším možným způsobem je tvorba strategií podle cenových hladin, např. produkty s cenou od 200 do 500 Kč budou biddované X Kč za proklik, od 500 do 1 000 Kč budou biddované Y Kč za proklik atd. Tento přístup může vyplatit e-shopům s velkým množstvím produktů, kde by podrobnější analýza a rozdělování sortimentu mohlo být zdlouhavé. Nevýhodou mohou být opět rozdílné marže produktů se stejnou cenou.

Pro představu – kabát za 5 000 Kč může přinést více než televize za stejnou cenu, protože móda má obecně vyšší marže v porovnání s elektrem. Je dobré o těchto informacích vědět a bidding následně přizpůsobit.

Biddingové strategie podle cenových hladin v aplikaci Bidding Fox.
Biddingové strategie podle cenových hladin v aplikaci Bidding Fox.

Dlouhodobě udržitelný bidding

Jednou ze strategií pro úspěšný a udržitelný bidding je taková, která začíná analýzou sortimentu, rozdělením produktů podle marže a stanovením cíle. Ten je u každého inzerenta pravděpodobně dosti podobný – navýšení obratu a zisku za co nejnižší náklady.

Vytvořením výběrů produktů podle podobné marže dokážete efektivně vést bidding k požadovanému cíli a stanovenému max. PNO. Při tvorbě výběrů je také vhodné kalkulovat se skladovou dostupností. Bylo by neefektivní agresivně biddovat produkty, jejichž dostupnost je např. dva týdny.

Na úspěšnou inzerci není vždy nutné biddovat veškerý sortiment. To může platit například u produktů, se kterými je nesnadná manipulace, případně produktů s nízkou marží. Ty je možné nabízet pouze jako doplňkový sortiment a šetřit tak na proklicích.

Lišáci doporučují

Doporučujeme sledovat vaše populární či nejprodávanější produkty a věnovat jim pozornost, aby zákazníkovi byly stále na očích. Není nutné, aby byly za nejnižší cenu, spíše se vyplatí soustředit na to, aby byly skladem, s dobrou cenou dopravy – případně zdarma. K produktu je také možné přidat nějaký doplněk jako dárek. Zákazníci v našich končinách jsou nároční a určitě si u nich uděláte očko, pokud budou mít zboží rychle u sebe a k nákupu dostanou zdarma nějakou pozornost.

 

V neposlední řadě nezapomínejte na pravidelné vyhodnocování a následnou úpravu strategií v případě, že výsledky neodpovídají očekáváním a cílům. A pokud si chcete práci usnadnit a ušetřit nějaký čas, využijte náš biddingový automat Bidding Fox. Na prvních 15 dní je zdarma.

 

Přidat komentář

Ze života biddingového automatu

Stahování dat z Google Analytics 4 do Bidding Foxu aktuálně řeší nejeden marketér či majitel e-shopu. Patříte mezi ně a chcete, aby se vám data v aplikaci Bidding Fox zobrazovala správně, ale nevíte si rady? Přečtěte si jak na to v našem článku.
Jednou z funkcí Bidding Fox Elements je obohacování (produktových) feedů o data z Google Analytics. Párování dat z GA k položkám z feedu může probíhat dvěma způsoby, ani jeden není lepší, nebo horší. Záleží, jak jste zvyklí s daty pracovat.
V Bidding Foxu se můžete setkat s upozorněním, že se nestahují data z Google Analytics. To může znamenat dvě věci. První je, že se data opravdu nestahují a problém může být například v nastavení zdroje a média (řešení v MERGADU , řešení v Biddingu Foxu ). Druhou variantou může být to, že se data stahují, ale nepárují k produktům, a to je předmětem tohoto článku.

Přihlaste se k odběru novinek

Neutečou vám ty nejzásadnější novinky z aplikace Bidding Fox a z vyhledávačů zboží.

.

Ищете надёжный источник для игр? комета казино предоставляет доступ к лучшим слотам. Наслаждайтесь игрой!