Jste zde

Průvodce biddingem: Jak se připravit na bidding ještě před jeho spuštěním?

Potřebujete objasnit, jestli má smysl spouštět automatický bidding na sortiment vašeho e-shopu? Získejte jistotu při nastavování inzerce a výběru biddingové strategie. Třetí díl našeho průvodce vám přinese odpovědi na časté otázky, které trápí e-shopaře při biddování na srovnávačích zboží.

Podle čeho se rozhodnout pro bidding?

Bidding neznamená přihodit na každý produkt určitou částku a čekat, že se posune na produktové kartě automaticky výše. Před samotným biddováním si nejdříve zanalyzujte pohyb konkurence a rozmyslete si, jestli se vám vyplatí inzerovat na srovnávačích zboží.

Rádcem při zvažování biddingu mohou být i data, které získáte ze Sortiment reportu na Heurece:

  • Kolik konkurentů je s vámi na produktové kartě.
  • Jaká je vaše pozice podle ceny a kde na stránce se nacházíte.
  • Jaké jsou nejnižší a nejvyšší ceny produktu – využijete to pro kontrolu, jak se stojíte s vaší nabídkou.
  • Jaká je vámi nabízená cena za proklik – vypozorujete, zda nedochází k probiddování na jiných místech, než kde chcete biddovat.
  • Jsou informace, které vidíte u produktu v Bidding Foxu totožné s těmi, které vidíte u produktu v Sortiment reportu?
Sortiment report na Heurece je pro inzerenty dostupný jen jestli má e-shop certifikát Ověřeno zákazníky. I Zboží.cz má svůj report cen za proklik, který využijete na stejné získávání dat.
Ukázka výpočtu ceny za proklik v aplikaci Bidding Fox.
Ukázka výpočtu ceny za proklik v aplikaci Bidding Fox.

Jako e-shopař nebo marketér si rozmyslete:

  • Které produkty biddovat nechcete? Jestli máte složité vztahy s dodavateli nebo bude problém nižší marže, přesměrujte pozornost na jiné druh vašeho sortimentu.
  • Co jsou TOP produkty, které biddovat naopak chcete?
  • Máte v nabídce i produkty, kterým se budete věnovat až po zkušenostech s biddováním u TOP produktů?
  • Jakou nákladovost si můžete dovolit při jednotlivých segmentech? Nezapomeňte na speciální skupiny produktů:
    • zákazníci je kupují opakovaně,
    • inzerujete z nich jen jeden kus a obvykle prodáváte vícero naráz (například pneumatiky),
    • produkty po sezóně (chcete se jich zbavit a získat peníze nebo prostor pro nové kolekce).
  • Jaký máte rozpočet a jeho přerozdělení?

Startujeme bidding

Prvním krokem je správně spárovaný sortiment, bez kterého se k biddingu nedostanete. Jak se vyhnout chybnému spárování produktů na produktové kartě? Mrkněte na náš článek, kde najdete cenné tipy, jak tomu zaručeně předejít. Ideálním východiskovým bodem pro bidding je co nejvíce spárovaných produktů z vaší nabídky. Jestli ještě nemáte spárovaný veškerý sortiment, vyzkoušejte bidding primárně na nejdůležitější produkty.

Bezchybná spárovanost produktů je při inzerci na srovnávačích zboží klíčová.  Osvojte si tento úkon se spolehlivou aplikací Pairing Bear. Vyzkoušejte její plnou výbavu na 30 dní zadarmo.

Jaký je další postup?

  1. Určete si cíle biddingu. Berte v úvahu, že záleží na povaze vašeho byznysu, například je pro vás prvořadá maximalizace obratu, zisku, objemu a nebo snížení nákladovosti apod.
  2. Analyzujte současný stav e-shopu a jeho inzerce. Projděte si dostupné reporty z heureky, Zboží.cz či Google Analytics. Zaměřte se i na produkty, které přivádí návštěvníky, ale neprodávají se.
  3. Stanovte si biddingovou strategii – například na základě pohybu konkurence a vašich rozpočtových možností.
  4. Zkontrolujte si bidding další den po prvním nastavení:
    • Naplnily se vaše očekávání a dostali jste se na cílové pozice?
    • Kolik vám stačí při nastavení ceny za proklik na to, abyste se dostali mezi doporučené nabídky? Je to dostačující nebo vaše cena za proklik nestačí?
    • Jsou některé produkty proklikávané častěji než jiné? Co si z toho můžeme odnést pro další nastavení?
    • U Zboží.cz můžete zkontrolovat i jestli vám chodí více objednávek z výsledků vyhledávání nebo z produktových karet.
  5. Průběžně optimalizujte inzerci a vyhodnocujte už zkontrolovaný bidding. Intervaly kontrol můžete následně prodlužovat, například po dvou dnech, po týdnu atd.
Činnosti spojené s nastavováním biddingu.
Činnosti spojené s nastavováním biddingu.
Nastavení biddingových strategií není věda. Zvolit můžete stejnou strategii na všechny produkty. Všeobecně však doporučujeme rozdělit sortiment do jednotlivých segmentů (například podle prodejů). Ulehčete si práci při jejich tvorbě a zamiřte na náš blog. Věnovali jsme jim jednu celou kategorii plnou užitečných návodů.

Přemýšlíte nad ručním biddingem?

U nejdůležitějšího sortimentu z vaší nabídky se nevyhnete častým kontrolám Heureky a nebo Zboží.cz. Zabere to však množství času, který dokážete využít i efektivněji. Svěřte tyto úkony biddingovému automatu jakým je i Bidding Fox. Nástroj monitoruje nepřetržitě každý den přes Heureka API stav nabídek a podle toho nastavuje další kroky.

Nejste už v biddingu nováček? Zjistěte, jak se vede vaše zboží na srovnávači. Bezplatný nástroj Bidding Audit za vás zkontroluje nabídku na Heurece a poskytne vám komplexní pohled na váš sortiment.

Naučte se pracovat s Bidding Foxem a jeho funkcemi. Přihlaste se například na nejbližší školení a získejte bezplatně praktické e-shopařské znalosti.

Přidat komentář

Ze života biddingového automatu

V e-commerce bublině se člověk nikdy nenudí. A pokud vám jde ze všech změn a novinek hlava kolem, nezoufejte. Sepsali jsme pro vás zase ty nejdůležitější informace na jedno místo, abyste neztráceli...
S obavou z nemožnosti sledovat uživatele pomocí cookies roste počet služeb, které do adres přidávají trackovací parametry (typicky ID uživatele), i když tam původně nebyly. Unikátní ID přiřazená...
Potřebujete v Google Analytics zachovat informaci o tom, z jaké konkrétní kategorie Heureky přicházejí uživatelé? Při použití UTM parametrů, například utm_source=heureka.cz , se v Google Analytics...

Přihlaste se k odběru novinek

Neutečou vám ty nejzásadnější novinky z aplikace Bidding Fox a z vyhledávačů zboží.

sap hana migration